نصب Bower و Grunt در اوبونتو

دوستان توسعه دهنده وب با این دو ابزار آشنایی دارند. Bower یک ابزار مدیریت بسته برای توسعه فرانت‌اند و Grunt یک ابزار برای اجرای تسک‌های خودکار بر پایه جاوا اسکریپت است.

مبحث این مطلب مربوط به چگونگی نصب این دو ابزار بر روی سیستم عامل لینوکس اوبونتو خواهد بود، پس از بحث معرفی این دو ابزار، عبور می‌کنیم و فرض را بر این قرار می‌دهیم که شما با این دو ابزار آشنایی دارید.

هر دو این ابزارها وابسته به Node.js هستند به همین علت در مرحله اول می‌بایست آن را بر روی سیستم نصب کنیم، از آنجا که آخرین نسخه در مخزن رسمی اوبونتو موجود نیست، می بایست برای نصب آن از طریق یک مخزن PPA اقدام کنیم. برای این کار دستورات زیر را به ترتیب در ترمینال لینوکس خود وارد نمایید.

بر خلاف مخزن رسمی، با نصب نسخه موجود در مخزن PPA، نیاز به نصب جداگانه ابزار مدیریت بسته ها در Node.js، یعنی npm نخواهید داشت. در صورتی که مایل هستید بسته‌ها را در نصب گلوبال بدون sudo نصب کنید، با استفاده از دستور زیر مسیر نصب بسته‌ها را تغییر دهید.

سپس برای دسترسی پکیج‌ها تحت شل کد زیر را به انتهای فایل .bashrc در پوشه کاربر خودتان اضافه کنید.

از آنجایی که Bower برای نصب پکیج‌ها از Git استفاده می‌کند نصب این ابزار بر روی سیستم شما نیاز مورد نیاز است، پس در صورت عدم نصب بودن آن، از دستور زیر برای نصب آن استفاده نمایید.

اگر مراحل بالا را بدون مشکل پشت سر گذاشته باشید، در مرحله بعد از طریق دستور زیر می‌توانید Bower را بر روی سیستم نصب کنید.

آخرین مرحله، مرحله نصب Grunt است، که برای نصب آن باید دستور زیر را مشابه دستورات قبلی در ترمینال لینوکس خودتان وارد نمایید.

میلاد نکوفر

خودم را یک توسعه دهنده نرم افزار می‌دونم. سال‌هاست که برنامه نویسی می‌کنم و با خیلی از زبان‌ها و پلتفرم‌های برنامه نویسی آشنایی دارم. برنامه نویسی را دوست دارم و از چلنج‌های ضمن یاد گرفتن و کار با تکنولوژی‌های جدید لذت می‌برم. طی یک، دو سال گذشته هم سعی کردم که دانش خودم در زمینه‌های مدریت پروژه و کسب و کار را هم توسعه بدم.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید ...

  1. ۰۷-تیر , ۱۳۹۴

    […] در پست‌های قبلی مجله هایو، جناب آقای نکوفر در مورد گرانت و نحوه نصب آن روی اوبونتو نوشته بودند. گرانت یک ابزار برای اجرای تسک‌های خودکار […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *