مقایسه بهترین Text Editor های حال حاضر [قسمت یک]

توسعه‌دهنده‌ها می‌دانند که در دنیای ادیتورهای متنی و برنامه‌های یکپارچه برنامه‌نویسی چه می‌گذرد. امروزه موج جدیدی از نرم‌افزارهایی تحت عنوان ادیتورهای کدی وارد بازار شده‌اند که خلا میان نرم‌افزارهای یکپارچه برنامه‌نویسی مانند Visual Studio, Eclipse و در بحث طراحی و برنامه‌نویسی وب نرم‌افزار Adobe DreamWaver و در آن طرف ماجرا ادیتورهای متنی بسیار ساده مانند Notepad و … را پر می‌کنند. این نرم‌افزارها هم بسیار سبک هستند و در عین حال بسیار کارا. از این گونه اپلیکیشن‌ها در هر محیطی می‌توانید چند نمونه پیدا کنید. ما در این پست قصد داریم ۴ نرم‌افزار ادیتور متن به نام‌های اتم، Brackets، Light Table و نرم افزار محبوب Sublime را از جهات مختلفی مورد بررسی کنیم و نسبت به معیارهایی که به آن اشاره خواهد شد بهترین Text Editor حال و حاضر از نظر خودمان را به شما معرفی کنیم.

۴ نرم‌افزاری که برای نقد و بررسی در این پست انتخاب کردیم به دلایل زیر انتخاب شده‌اند:

 • مناسب‌بودن برای توسعه و طراحی وب
 • چندسکویی (Cross-Platform) بودن نرم افزار
 • پوشش اکثر زبان‌های مختلف و زنده و  حال و حاضر دنیای توسعه
 • قابل شخصی‌سازی بودن نرم‌افزار و قابلیت نصب پلاگین‌های مختلف
 • سرعت و پایداری نرم افزار
 • سادگی و کارایی نرم افزار: شما باید در اولین باری که نرم‌افزار را نصب می‌کندی بتوانید شروع به کدنویسی کنید، هر چند با کلیدهای میانبر و یا ویژگی‌های خاص ان آشنا نباشید.

اجازده دهید در همین ابتدای کار از کاربران و طرفداران سر سخت ادیتورهای مبتنی بر کنسول، مانند Vim و Emacs عذرخواهی کنم. به دلیل اینکه امروزه تعداد محدودی از توسعه‌دهندگان از چنین نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنند به آنها اشاره‌ای نشده است، البته کسانی هم که استفاده می‌کنند بسیار خفن هستند. اما تجربه شخصی چند روزه‌ی خود من هم در استفاده از Vim دلچسب نبود. همچنین می‌دانم کسانی که از این ادیتورها استفاده می‌کنند بدون شک هیچ وقت به دنبال جایگزینی برای آنها نخواهند بود. همچنین IDEهای آنلاین را هم بررسی نخواهیم کرد. نمونه‌های بسیار خوبی از ادیتورهایی که روی مرورگر اجرا می‌شود وجود دارد، مانند Cloud9 و یا CodeEnvy، که سعی کرده‌اند همیشه آنلاین باشند و نمی‌توان آن‌ها را به صورت آفلاین استفاده کرد. به یقین پروژه‌ها و ادیتورهای دیگر هم وجود دارند که با معیارهایی که در بالا ذکر کرده‌ام تطبیق نداشتند و بررسی همه‌ی آنها شاید از حوصله این مقاله خارج باشد.

البته استفاده از ادیتورهای مختلف برای توسعه دهندگان کاملا یک عقیده شخصی است پس زمانی که شما ادیتور خود را پیدا کرده‌اید و آنرا شخصی‌سازی کرده‌اید خیلی سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود که IDE خود را عوض کنید. در این مقاله بیشتر سعی می‌شود تجربیات شخصی و ویژگی‌هایی که در این مدت از استفاده از این چند ادیتور داشته‌ام را با شما به اشتراک بگذارم و بهترین گزینه را با هم بررسی کنیم و به نتیجه‌ای برسیم.

ادیتور Sublime Text

در اولین مرحله ادیتور Sublime Text را داریم که از زمانی که در سال ۲۰۰۸ توسط Jon Skinner به زبان پایتون و ++C نوشته شد حدود ۲.۵ میلیون نفر کاربر را به سمت خود جذب کرد که عدد قابل توجهی است. نظرات مختلفی در مورد این تدوینگر وجود دارد ولی اکثر منتفدان و کاربران حرفه‌ای این ادیتور نگاه مثبتی به آن دارند و ویژگی‌های بهترین‌شدن را دارا است. این نرم‌افزار ویژگی‌های خیلی قدرتمندی دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • پشتیبانی از بیشترین زبان‌های برنامه‌نویسی ممکن
 • انتخاب‌گر چند سطری و ستونی
 • جابجایی سریع در میان فایل‌ها، سطرها و ستون‌ها
 • یک نقشه کوچک بالا و سمت راست برای هر سهولت در جابجایی میان خطوط کد
 • پلاگین‌های بسیار زیاد و خاصیت شخصی‌سازی بسیار قدرتمند
 • ظاهر زیبا، با ثبات و سریع

بیایید قبول کنیم که این ادیتور را من و شما به صورت رایگان  استفاده کرده‌ایم و می‌کنیم، اما قیمت اصلی این نرم‌افزار برای هر کاربر فارغ از تعداد نصب ۷۰ دلار آمریکاست.

این ادیتور را می‌توان یکی ازبالغ‌ترین ادیتورها بنامیم که از فاز آزمایشی درآمده و در حال استفاده توسط میلیون‌ها توسعه‌دهنده است.

ادیتور Atom

ادیتور بعدی اتم نام دارد که توسط گیت‌هاب در زبان های Node.js, CoffeeScript, LESS and C++ توسعه پیدا کرده و نیم‌نگاهی هم به طراحی Sublime  داشته است. ویژگی‌های کلیدی این ادیتور عبارتند از:

 • رایگان، متن‌باز و چندسکویی بودن
 • قابلیت ادغام با Git و Github
 • مستندسازی بسیار قوی برای کسانی که می‌خواهند برای این ادیتور پلاگین خاصی بنویسند.
 • قابلیت راه‌اندازی سریع با کمترین میزان پیکربندی اولیه
 • وجود بسته‌ای از پلاگین‌ها و تم‌های از پیش تعیین شده داخل ادیتور
 • ظاهری جذاب و زیبا
 • قابلیت استفاده از کلیدهای میانبر Sublime و  Vim

زمانی که در حال استفاده از این ادیتور بودم به راحتی توانستم آن را روی مک نصب کنم و سریع از آن استفاده کنم. همچنین این ادیتور یک آپدیت کننده داخلی دارد . ورژن لینوکسی و ویندوزی این ادیتور کمی زمان لازم دارند تا بتوانند خود را به یک ادیتور سطح یک برسانند.

ادیتور Brackets

ادیتور بعدی Brackets نام دارد که به صورت متن‌باز توسط Adobe معرفی شده است. این مرورگر مخصوص طراحان و توسعه‌دهندگان وب است که با استفاده از HTML CSS و Javascript نوشته شده است. البته تجربه شخصی من این است که هر چقدر پروژه توسعه پیدا کند استفاده از این ادیتور سخت‌تر می‌شود و خالی از باگ هم نیست.

ویژگی‌های شاخص این ادیتور عبارتند از:

 • رایگان و متن‌باز بودن ادیتور
 • رنگ‌بندی و زبان گویا برای توسعه‌دهندگان وب
 • پیش‌نمایش زنده
 • ویرایش CSS به صورت Inline
 • مستندات بسیار قوی برای کسانی که می‌خواهند برای این ادیتور پلاگین بنویسند.
 • راه‌اندازی سریع و بدون نیاز به پیکربندی اولیه
 • وجود تم‌ها و پلاگین‌های پیشفرض
 • خاصیت تکمیل دستورات به صورت اتوماتیک و تنظیم رنگ‌ها در خود ادیتور
 • ظاهری زیبا و جذاب

ادیتور Light Table

ادیتور دیگری که توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است Light Table نام دارد. این پروژه توانست برای توسعه‌دهندگان خود در KickStarter مبلغی حدود ۳۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کند. این ادیتور هم به صورت متن‌باز در اختیار تمامی توسعه‌دهندگان قرار دارد و توسعه‌دهندگان آن Chris Granger و Robert Attorri هستند.

ویژگی‌های شاخص این ادیتور عبارتند از:

 • رایگان و متن‌باز بودن این ادیتور
 • نصب آسان و سریع
 • رابط کاربری مینیمال و زیبا
 • خاصیت auto compelete در تمامی زبان‌ها
 • نمایش زنده و بازخورد سریع در همان لحظه ویرایش
 • قابلیت جستجو و جایگزینی حرفه‌ای
 • تم‌های زیبای از پیش تعیین شده

این ادیتور ادعای خیلی بزرگی می‌کند و آن هم این است که خود را نسل جدیدی از ادیتورها نام گذاری کرده است. هدف توسعه‌دهندگان این ادیتور این است که در کنار طراحی زیبای آن بتوانند برخی عملیات را به صورت Real-time انجام دهند و مستندات تکمیلی در اختیار توسعه‌دهندگان دیگر قرار دهد. این ادیتور در حال برداشتن قدم‌های اولیه خود است و جوان‌تر از رقبای خود به شما می‌رود.

می‌توانید نمایش عملکرد این ادیتور را در این ویدئوی آن در یوتیوب و یا آپارات مشاهده کنید.

تمامی این ادیتورها توسط خود من بر روی مک و ویندوز تست شده است. از ادیتور Sublime به صورت ثابت روی مک استفاده میکنم و از ادیتور Brackets در کلاس‌های آموزشی و بر روی سیستم های ویندوزی استفاد میکنم چرا که  Brackets از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی می‌کند ولی Sublime اینگونه نیست البته این به این معنی نیست که نباید از Sublime استفاده کنیم.

در پست بعدی که فردا منتشر خواهد شد منتظر مقایسه پایانی و اصلی این چهار قلدر دنیای ادیتورها باشید.

امین ضیا

کارم طراحی رابط کاربریه، ولی دوست دارم در حوزه منابع انسانی و وصل کردن نیروی فنی و متخصص به کارفرمای خوب، کار کنم و تمامی تلاشم رو هم میکنم که این کار رو به بهترین شکل انجام بدم. همیشه در حال یادگیری هستم و چیزایی رو که بلدم با همه به اشتراک میزارم . شاید در یک پست بلاگ و یا در قالب کلاس های آموزشی. همیشه میتونید با یه هدیه کوچیک خوشحالم کنید #صرفاجهت‌اطلاع

همچنین ممکن است دوست داشته باشید ...

۳۰ واکنش

 1. بسیار خوب بود ولی امیدوارم توی بخش نظرات دعوا نشه که چرا ادیتور فلان نیست واین حرفا.

 2. Erfan گفت:

  من خودم الان از Brackets برای طراحی و با sublime برای برنامه نویسی پی اچ پی استفاده میکنم و واقعا ترکیب این دو برای من عالی هستش.

  • امین ضیا گفت:

   Brackets مشکلاتی داره و فکر نکنم به این زودیا حل بشه ولی میشه روش حساب کرد و حرف شما هم درسته. ترکیب خوبیه ولی یکم پروژه بزرگ باشه سردرد میگرید.

   • من مدتی با brackets کار کردم ولی واقعا موقع اومدن بالا کند بود. تازه یه با مثل کروم یه عکس drag کردم توش عین مرورگر باز کرد(فک کنم قاطی کرده بود) . در ضمن وقتی می خواد auto complate کنه کند عمل میکنه و تا اون پیسنهاد بیاره خودمون تایپ کردیم! ولی بازم حرکت جالبی از adobe بود

 3. مسعود گفت:

  کدوم ادیتور برای Node.js خوبه؟
  IDE هم واسه نود داریم؟

 4. مهدی گفت:

  VSCode یا همون ویژوال استودیو تازگی ها منتشر شده و مالتی پلتفرمه و امکانات خوبی داره هر چند نسخه لینوکس رو باید تو ویندوز دانلود کنی اکسترکت کنی بعد ببری تو لینوکس!!!
  سابلایم خوب بود اگه فارسی رو ساپورت میکرد و هی نمی پرید وسط ماجرا که منو بخر! پلاگینی چیزی نداره برای فارسی شدن؟ من یکی پیدا کردم ولی کار نکرد 🙁
  فونت خوب برای ادیتور هم معرفی کنید که با فارسی مشکل نداشته باشه. با تشکر

 5. ایمان گفت:

  Sublime خوبه، ولی Notepad++ همیشه تو قلبمه

 6. وحید گفت:

  من از sublime text و atom استفاده می کنم

 7. من از vim استفاده می‌کنم و با توجّه به امکانات خیلی زیادش، هیچ‌وقت فکر استفاده از ویرایشگر متن دیگه‌ای هم به سرم نزده

 8. سلام
  من برای طراحی/توسعه وب از PhpStorm نسخه 8.0.3 استفاده میکنم و بسیار راضی ام
  یه سری shortcut هم براش تعریف کردم که سرعت کارمو چندین برابر میکنه
  خطاهامو خیلی سریع میشناسه و در مقابل تگ های منسوخ شده (مثلا در html) خیلی سریع واکنش نشون میده و میگه که منسوخ شده
  پیشنهاد میکنم حداقل یه بار تستش کنید.فکر کنم خوشتون بیاد !

 9. آرمیشا گفت:

  مطلب بسیار جالبی هست و خود من هم خیلی وقت ها سرگرم مقایسه این ادیتور ها بودم و از اتم و براکت استفاده می نمودم. متشکرم

 10. Hadi گفت:

  لطفا codaرو هم بررسی کنید عالیه

 11. امیرمسعود مهرابیان گفت:

  خوشم میاد خیلی smooth منبع رو ذکر نمیکنین، از خودتونم میاین بابت مطلبی که نوشتین.
  http://www.sitepoint.com/sitepoint-smackdown-atom-vs-brackets-vs-light-table-vs-sublime-text/

  • امین ضیا گفت:

   خیلی ممنون که پیگیر مطالب ما هستی امیر جان. باید بگم که مطلب فوق ترجمه‌ی محض از این لینک نیست و تمامی ادیتورها توسط شخص خود من تست شده تا به نتایج بالا رسیدم. البته نیم نگاهی هم به مقاله بالا داشته ایم. مطمئن باشید اگر ترجمه خالص بود مثل مطلب Smashing Magazine بالای پست ذکر میکردیم که مطلب ترجمه شده است و از ناشر اصلی اجازه ترجمه میگرفتیم.
   باز هم تشکر از شما بابت نکته سنجی و اهمیت به کپی رایت.

   • امیرمسعود مهرابیان گفت:

    نمیدونم از کجا به این نتیجه رسیدی که مطالبتون رو دنبال میکنم، چون نمیکنم واقعا. فقط دغل بازی زود به چشمم میاد. به کپی رایت هم اهمیتی نمیدم ولی شخص یا ارگانیزیشنی که ادعاشو داره حداقلش باید واسه عوام فریبیم که شده حفظ ظاهر بکنه.

 12. امیررضا گفت:

  یه برنامه‌نویس هست و یک ادیتور 🙂 از جمله‌ی پایه‌ای ترین ابزارهای کارش… برای همینه که همه حساس هستن رو ادیتورها 🙂

  فقط من برعکس شما فکر میکنم کل طرفداران این چندتا ادیتورها روی هم، حتی شاید نصف استفاده کننده‌گان یکی از ادیتورهای vim یا emacs به تنهایی نشه! این دو تا سابقه و امکانات شون اصلا قابل قیاس با بقیه نیست و جتی همین امروز هم طرفدارانشون خیلی خیلی بیشتر از بقیه است. االبته که باید حق رو هم در نظر گرفت، استفاده از اون‌ها نیازمند یک دوره‌ی یادگیری کامل هست و مثل بقیه ادیتورها شروع به کار با اون‌ها راجت نیست… اما امان از روزی که بهشون عادت کنی 🙂

 13. میثم گفت:

  ممنون از مقاله
  چرا اشاره به NetBeans. نکردید؟

 14. حمید رضا گفت:

  چرا اسم Visual Studio Code نیست!

  یعنی بهترینشو یادتون رفت!

 1. ۲۰-مرداد , ۱۳۹۴

  […] مقایسه بیشتر میتونید به مطلب مقایسه ادیتور های حال حاضر ۱ و بخش دوم همون مطلب مراجعه کنید که ترجه شده این مطلب […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *