مفهوم DOCTYPE در HTML

DOCTYPE مخفف کلمه Document Type است و تعربف بسیار ساده‌ای دارد. هدف از نوشتن آن در بالای کدهای HTML صرفا برای این است که به مرورگر بگوییم در حال مرور چه نوع فایل و سندی است. این خط کد برای این است که بدانیم از چه ورژنی از HTML استفاده می‌کنیم و این فایل و یا سند حاوی چه چیزهایی است. کد DOCTYPE باید پیشتر از هر کدی در فایل HTML شما قرار گیرد، حتی قبل از شروع تگ <html>.

چندی پیش نوشتن DOCTYPE برای فایل‌ها به این سادگی که امروز هست، نبود. به مثال زیر توجه کنید. این کد در سندهای XHTML 1.0  نوشته می‌شد:

و برای سندهای HTML4 از کد زیر استفاده می‌شد:

اما تنها کاری که امروز نیاز است انجام دهید، گذاشتن کد زیر در فایل های HTML خود است:

همانگونه که میبینید پروسه بسیار آسان‌تر شده است و فقط با قرار دادن دو کلمه کار شما راه می افتد. با معرفی HTML5 که انقلابی در استاندارد وب به حساب می‌آید مرورگرها باید تمامی محتوایی که در یک وب‌سایت قرار دارد به بهترین شکل نمایش دهند. شاید هر چقدر بتوانیم با مرورگرها ساده‌تر حرف بزنیم بیشتر درکمان کنند.

امین ضیا

کارم طراحی رابط کاربریه، ولی دوست دارم در حوزه منابع انسانی و وصل کردن نیروی فنی و متخصص به کارفرمای خوب، کار کنم و تمامی تلاشم رو هم میکنم که این کار رو به بهترین شکل انجام بدم. همیشه در حال یادگیری هستم و چیزایی رو که بلدم با همه به اشتراک میزارم . شاید در یک پست بلاگ و یا در قالب کلاس های آموزشی. همیشه میتونید با یه هدیه کوچیک خوشحالم کنید #صرفاجهت‌اطلاع

همچنین ممکن است دوست داشته باشید ...

۲ واکنش

  1. روح اله گفت:

    آیا این شکلی که من میبینم کدهاتون درسته؟ http://s3.picofile.com/file/8197819534/Capture.PNG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *